Servis lyží před zimní dovolenou

Na servis sjezdových i běžeckých lyží byste měli začít myslet už před jejich uskladněním na konci lyžařské sezony. Skluznice lyží by měla být v pořádku a napuštěná parafínem, aby lyže lépe přežily letní klidové období.
 Špičky lyží ve sněhu
Sjezdové lyže
Po sezoně anebo nejpozději před prvním vyjetím koukněte na skluznice svých lyží a okem zhodnoťte jejich stav. Pokud vidíte ve skluznici rýhy a dírky, svěřte lyže do odborného servisu. Zatavení rýh na skluznici sjezdových lyží je součástí údržby lyže, aby skluznice byla konstantní. Skluznice musí být odrovnána s hranou. Teprve když je plocha skluznice hotová a srovnaná, je dobré zformátovat i hrany, a to nejenom zespoda, ale i z boku.
Jako součást servisu je potřeba zkontrolovat i vázání. To je potřeba zkontrolovat alespoň jednou do roka nebo před větší lyžařskou dovolenou. Seřízení vázání podle váhy a zkušenosti lyžaře je důležitým bezpečnostním prvkem, bez toho byste se na svah určitě vydávat neměli.
Celý takový velký servis je vhodné svěřit odborníkům ve specializovaném centru, abyste si byli jistí, že jsou lyže kompletně v pořádku.
 
Běžecké lyže
Na běžkách oproti sjezdovým lyžím nemusíme udržovat hrany. Údržba skluznice je však velice podobná. Rýhy je potřeba nechat před sezonou opravit a nechat vytvořit novou strukturu. Nedílnou součástí dobře připravených běžeckých lyží je správné mazání.
Skluznice by měla být očištěná od starých nánosů vosku nejenom klasickou škrabkou, ale i tekutým čističem, který zbytky nečistot dokonale odstraní. Mazací komoru na skluznici je vhodné nejdřív zdrsnit smirkovým papírem. Na toto místo potom naneste vosk tak, aby byl rovnoměrně rozprostřený. Vosk můžete nanášet za studena, nebo ho na skluznici odkapávat pomocí speciální žehličky.
Lyžařské vybavení
 
V dnešní době mnoho servisů dělá opravy a kontroly lyží na počkání. Pokud ale víte, že budete chtít lyže zaservisovat, je určitě lepší objednat se do servisu v předstihu, než hledat volné místo dva dny před dovolenou.

Next Post

S vozem z půjčovny dodávek lze vyřešit občasné převážení těžkých a objemných věcí

St Úno 19 , 2020
Zapůjčení dodávky pro stěhování a převoz materiálu je běžnou službou, kterou může využít kdokoli, kdo je vlastníkem příslušného řidičského oprávnění […]

Podobné příspěvky