Břízy a proč je mít na zahradě

Nejčastější břízou v našich podmínkách je bříza bělokorá. Jedná se o velmi odolný strom, který dokáže zakořenit téměř všude, pokud je tam dostatek světla. Je původem ze severu. Stejně tak svůj domov má na severní polokouli všech asi 120 druhů bříz.

Je také skvělým stromem pro rekreaci zničené krajiny. Roste rychle a kromě požadavků na světlo dokáže prosperovat i v nehostinných podmínkách. Nejedná se rozhodně o žádný plevel. Její využití a výhody jsou stejně jako u ostatních druhů široké.

· Její kůra je neocenitelná při potřebě rozdělat oheň – proto ji oceníte zejména v těžkých podmínkách, kdy hrozí živelná katastrofa či nemožnost jiného zdroje tepla.
· Dokáže se uchytit v jakékoliv půdě – i tam kde není možno vysadit jiné stromy. Stačí jí pouze voda a světlo.
· Je to skvělí strom pro tvorbu Bonsají. Brzy plodí a nepotřebuje hluboký květináč.
· Má léčivé listy, které se sbírají brzy na jaře. Snižují hladinu cholesterolu, jsou využívány při potížích močových cest a revmatu.
· Stejně tak se sbírají pupeny, které pomáhají proti řídnutí kostí a proti zánětu ledvin. Podporují činnost slinivky a sleziny.
· Březová šťáva se používá při ošetření vlasů, revmatu a potížích s ledvinami.

Bříza také regeneruje a omlazuje kůži, léčí akné, pomáhá proti podrážděné pokožce a lupům. Pomáhá játrům, bolavým kloubům a při detoxikaci.

Pokud byste měli zájem o březovou šťávu, přenechte práci raději odborníkům. Břízy jsou při hlubokém porušení kůry velmi náchylné ke škůdcům a je vždy třeba strom důkladně ošetřit a kůru zacelit.

Tím však využití bříz nekončí. Některé druhy mají kůru, která vám poslouží jako dlaha při ošetřování zlomenin. Z kůry jiných druhů se zase vyráběla mouka či nahazoval papír. Navíc zcela jistě oceníte rychlost jejího růstu a krásný šarm její bílé kůry.

Nemáte-li v lásce břízu bělokorou, zkuste se poohlédnout třeba po bříze himalájské, bříze tmavé, zakrslé či karpatské.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené

Next Post

Nedostatek tekutin je nebezpečný

Út Kvě 9 , 2023
Mnoho lidí stále nechápe, proč by měli pít, i když nemají žízeň. Přece také jíme, jen když pociťujeme hlad. Ovšem […]