Dopingové skandály – nejznámější případy posledních dvou dekád

O tom, že doping nelze vymítit a vždy se najde někdo, kdo si podvodem bude chtít zajistit vavříny, svědčí stále další a další skandály. A zdaleka se nejedná jen o dopingem zprofanované Ruské atlety, biatlonisty a vlastně téměř všechny sportovce. V posledních dvaceti letech otřáslo sportovním světem hned několik skandálů, tady jsou ty nejzajímavější.
běžec na startu

Lance Armstrong

Tento muž je synonynem sportovní špíny. Patrně nejznámější jméno světové cyklistiky. Celou kariéru úspěšně bojoval proti nařčením z dopingu, nicméně v roce 2013 se přiznal k užívání zakázaných látek. Konkrétně se mělo jednat o EPO – erytropoetin – látku, která stimuluje tvorbu červených krvinek a zásobuje tak svalstvo kyslíkem.
Případ Armstronga je celosvětově jedním z nejsledovanějších dopingových skandálů, Může za to částečně i styl, kterým se přiznal – v pořadu Oprah Winfrey, který sledují miliony diváků. Ze dne na den se tak stal z amerického hrdiny odpadlíkem. Přišel o všech 7 titulů z Tour de France.

Maria Šarapovová

Ruská tenistka doplatila na svou nepozornost. Její případ je ukázkou toho, že WADA (Mezinárodní protidrogová asociace) zkoumá různé látky a ty nebezpečné zařazuje na seznam zakázaných. V případě Marie se jednalo o meldonium, což je látka, která je součástí některých léků na úpravu srdečního tepu. Vedou se spekulace, do jaké míry tyto léky Šarapovová potřebovala a do jaké míry se jednalo o cílený doping. Přes svou obhajobu nakonec skončila s dvouletým zákazem činnosti. Na kurty se vrátila v roce 2018.
jízda na kole

Marion Jonesová

Fenomenální americká sprinterka vyhrála třikrát olympiádu. Její případ skončil u soudu poté, co odmítla vyjádření WADA. Teprve pod tíhou důkazů se přiznala k užívání EPO, růstového hormonu, inzulínu a dalších hormonů. Právě zato, že zapírala svou vinu a lhala vyšetřovatelům, dostala dokonce půl roční nepodmíněný trest a veřejné práce.

Posted in Nezařazené

Next Post

Peníze z hypotéky

Ne Zář 20 , 2020
Aby si člověk pořídil všechno, co potřebuje ke svému aspoň relativně snesitelnému životu, potřebuje, aby na to měl peníze. Za […]