Není dioda jako dioda, kvalita LED panelů se na trhu může lišit


Zakoupíte-li LED diodovou žárovku, nutně to neznamená, že máte v rukou precizní výrobek s dlouhou životností. Technologie výroby je poměrně náročná a tomu také může odpovídat rozdílná kvalita různých výrobců. Jedná se o citlivé elektronické prvky – polovodičové čipy a jejich provoz primárně závisí na provozní teplotě.

ostré světlo

Většina výrobců uvádí dobu činnosti LED diod po dobu přibližně od 30 do 50 tisíc provozních hodin, je nutné však brát tuto hodnotu pouze jako orientační měřítko, neboť jsou diody podrobeny testování v laboratorních (ideálních) podmínkách. Skutečné provozní nasazení těchto světel však může být velice rozdílné, záleží také na tom, zda jde o nepřetržité denní svícení, nebo jen o sporadický osvit, několik desítek minut v průběhu týdne. Rozhodující je také materiál těla žárovek a panelů, aby dobře odváděl teplo – nejlépe je na tom hliník, nejhůře tvrzený plast. Životnost osvětlení také ovlivňuje interní napájecí zdroj (transformátor), který je vždy součástí výrobku.

vedení světla

Vzhledem k tomu, že je výroba diodového osvětlení poměrně nákladná, vždy se to projeví na ceně výrobku. Většinou zde platí přímá úměra, že cena jde s kvalitou ruku v ruce, a prokazují to také velmi levné LED panely a žárovky nabízené v některých eshopech a dražebních portálech. Světelné zdroje importované z Asie se totiž ocitají i ve skladech některých českých obchodníků a na první pohled je od značkových téměř nerozeznáte. Pak se vám ovšem může přihodit jedna z poměrně častých závad, jako je nedostatečný osvit, nebo extrémně krátká životnost.

Sporná reklamace

Prodej žárovek a panelů může probíhat bez problémů, horší situace nastane v okamžiku, kdy se rozhodnete zboží reklamovat ve dvouleté záruční lhůtě. S největšími komplikacemi počítejte na aukčních portálech, ale i některé e-shopy nemusí reklamaci uznat kvůli neodborné montáži, raději se informujte o této skutečnosti předem. U panelů i žárovek z LED diod zpravidla nejprve odchází napájecí zdroj, vzhledem k tomu, že je součástí baňky (panelu) a musí být minimálních rozměrů, ovšem na úkor výkonnosti a nebezpečí přehřívání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Next Post

Leností obyvatel k vyšším ziskům

Ne Čvn 10 , 2018
Ani si to neuvědomujeme, ale díky naší lenosti mohli vzniknout výživoví poradci, farmaceutická výroba výživových doplňků, které hlásají, že můžeme […]