Co nevíme o ježkovi

Ježci žijí často na okrajích lesů, v parcích, na pasekách, v křovinatém terénu, ovšem ubytovat se vám mohou také na vaší zahrádce, kde se rádi kamarádí s veverkami . Tito milý tvorové jsou nejen krásní pro svůj atypický ostnatý kabátek, na kterém mají bodliny elegantně uhlazené dozadu, ale jsou také velmi užitečnými pomocníky. Proto byste měli jejich návštěvu u vás na zahrádce uvítat s radostí. A když už se ježek stane vaším sousedem, měli byste mu jeho výpomoc také trošku oplatit, zvláště pak v chladných dnech.
ježek na zahrádce
Čím vám ježek pomáhá?

Ježci jsou velmi pilní pomocníci, a zároveň jsou svojí pílí velmi užiteční. Že jste ho na vaší zahrádce ještě nepotkali? To je možné, ježek totiž ve dne spí schovaný ve svém úkrytu pod hromadou listí nebo větví. Zato v noci je velmi aktivní a na cestě za potravou ho prozradí silné funění a dupání. Živí se potravou, která vám na vaší zahrádce škodí. Konzumují slimáky, hmyz, žížaly, šneky, a k tomu ještě sbírá spadané ovoce a bobule. To všechno sní opravdu ve velkém, takže vaší zahrádce uleví od nežádoucích predátorů.
ježek a květiny
Chcete také takového pomocníka na vaší zahrádce?

Jestliže byste také chtěli, aby se vám ježek ubytoval na vaší zahradě, a pomohl vám tak od hmyzu, kterého byste se jinak jen těžce zbavovali, postačí, když se budete řídit našimi radami:
1. Umožněte ježkovi, aby se na vaší zahrádku mohl dostat. Bohatě postačí mezera mezi plaňkami plotu nebo chybějící cihla ve zděném plotě. Vchodů můžete udělat i několik, čímž si zvýšíte pravděpodobnost, že si ježek cestu na vaší zahradu najde.
ježek a buráky
2. Dobrým lákadlem je pro ježka dobré jídlo, kterým rozhodně nepohrdne, neboť je to tvor velmi mlsný. Takže když mu nachystáte misku s nějakou dobrotou, naučí se na ní chodit, a třeba se právě proto u vás zabydlí. Nesmíte ovšem zapomínat misku pravidelně doplňovat.
3. Aby se u vás ježek zabydlel natrvalo, vyhraďte mu klidný koutek zahrady, kde bude moci přes den nerušeně spát. Úkrytem mu může být hromádka listí, sena, nebo husté keře či větve. Pokud budete mít zahradu dokonale uklizenou, ježek se u vás nikdy nezabydlí.

Posted in Nezařazené

Next Post

Bez bot to nepůjde

Út Kvě 9 , 2023
1. Styl běhu To, jakou botu potřebujete, bude z velké části ovlivněno vaším stylem došlapu. Základní typy došlapu jsou tři, supinace, […]